سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١
استانداری هرمزگان
اخبار > پژوهش ها باید به اشتغال،کارآفرینی و ثروت آفرینی منجر شود


نسخه چاپي
ارسال به دوست
شماره خبر:٣١٦٣٢
تاریخ:پنج شنبه ٣ آذر ١٤٠١

نماینده استاندار در جلسه ستاد هفته پژوهش و فنآوری استان تاکید کرد:
پژوهش ها باید به اشتغال،کارآفرینی و ثروت آفرینی منجر شود

معاون توسعه مدیریت ومنابع استانداری هرمزگان گفت: پژوهش محور همه حرکت های ما در جامعه می تواند باشد و با رشد کمی و کیفی آن به اشتغال، مهارت کارآفرینی و ثروت آفرینی منجر شود.

 

معاون  توسعه مدیریت ومنابع استانداری هرمزگان گفت: پژوهش محور همه حرکت های ما در جامعه می تواند باشد و با رشد کمی و کیفی آن به اشتغال، مهارت کارآفرینی و ثروت آفرینی منجر شود.

 دکتر محسن خاکی نهاد در جلسه هماهنگی ستاد برگزاری برنامه های هفته پژوهش و فنآوری استان که با حضور اعضای این ستاد دوم آذرماه در استانداری هرمزگان برگزار شد؛ با تبریک هفته پژوهش و فناوری بیان کرد: جایگاه پژوهش در اسلام و در جمهوری اسلامی کاملا مشخص است و با بررسی مواضع مقام معظم رهبری در می یابیم که بر این موضوع تاکید موکد بر پیشرفت علمی دارند و این مهم تنها از مسیر علم، دانش و پژوهش محقق می شود.

وی تصریح کرد: مناسبت ها و نامگذاری هفته ها نمادی است که اهمیت پژوهش و پژوهشگری را فراموش نکنیم اما هدف از هفته پژوهش باید آسیب شناسی وضع موجود و بر اساس آیین نامه مهارت کارآفرینی وکار آموزی باشد.

معاون استاندار با انتقاد از اقدامات کلیشه ای در مناسبتها تصریح کرد: بررسی وضعیت موجود خروجی مراکز علمی و پژوهشی را نشان می دهد که تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم واین پرسش را باید مورد بررسی قرار دادکه آیا اقدامات پژوهشی به پیوند صنعت و دانشگاه رقم خورده یا خیر، که قطعا اگر این مهم محقق شده بود امروز به دنبال صنایع برای رفع مشکلات نبودیم و بالعکس صنایع باید برای تامین نیازهای علمی و پژوهشی به دنبال دانشگاه ها در استان بودند..

دکتر خاکی نهاد تاکید کرد:کارکرد و اهداف برگزاری نمایشگاه ها کاملا مشخص و هدف بررسی وضع موجود استان است و نهایتا با برگزاری هفته پژوهش از مسیر دانشگاه باید مشخص شود چه تعداد علمی تولید شده و به ثروت رسیده است.

جانشین استاندار در ستاد هفته پژوهش و فناوری استان، استفاده از ابزارهای تشویقی برای پژوهشگران را اقدامی مناسب دانست و افزود: کمیته آموزش و پژوهش بدون تبعیض و با توجه به ارزشگذاری و کیفیت مناسب، طرح های پژوهشی را ارزیابی و بر آن اساس مشوق های لازم را لحاظ کند. خاکی نهاد با تاکید بر اینکه پژوهش هایی باید دیده شود که بستر  ثروت آفرینی را فراهم کند، تصریح کرد: بسیاری رساله های دانشجویان در کتابخانه ها خاک می خورد و هیچ استفاده ای از آنان نشده است و نقشی در تحقق اهداف پژوهشی که همان کارآفرینی، اشتغال وتولید ثروت است، نداشته اند یا حداقل بوده است. معاون توسعه مدیریت ومنابع استانداری هرمزگان اقدامات پژوهشی که منجر به ایجاد اشتغال و کار شود را ضروری و مهم برای استان عنوان کرد و گفت: هرمزگان ظرفیت های بی بدیل کارآفرینی دارد و نمایشگاه های کارآفرینی باید به گونه ای برگزار شود تا اهمیت کارآفرینی روشن و فرهنگ کار را بتواند تغییر دهد، چرا که همه به دنبال پشت میز نشینی هستند.

جانشین استاندار در ستاد هفته پژوهش و فناوری استان هرمزگان بیان داشت: در هفته کارآفرینی باید به گونه ای برنامه ریزی و عمل شود که توجه جامعه مدیران استان به سمت اقدامات پژوهشی سوق داده شود. وی با بیان اینکه در حال حاضر پژوهش به عنوان کالای لوکس به آن نگاه می شود تاکید کرد: پژوهش، محور همه حرکت های ما در جامعه و به عنوان چشم بینا و چراغ راه جامعه می تواند باشد و خداوند متعال نیز در قرآن به این مهم اشاره و تاکیدکرده است. خاکی نهاد تصریح کرد: به جای اقدامات تبلیغاتی باید بررسی کنیم چه میزان وضعیت پژوهش استان پیشرفت کرده است. به طور مثال چه طرح های پژوهشی با کمیت و کیفیت  طی 5 سال طرح های پژوهشی به ثمر نشسته و با تولید علم به ثروت تبدیل شده است. سهم خروجی دانشگاه های ما یک تکه کاغذ شده که جوانان ما هر روز در استانداری و جاهای دیگر به صف هستند و با مدرک کارشناسی و یا فوق لیسانس به دنبال نگهبانی و شغل می گردند واین مهم بیانگرعلم منجر به مهارت و کار نشده که نیاز به بازنگری اساسی دارد. وی به سند تحول اشاره کرد وگفت: در حوزه برنامه های تحولی و پیشران، به فرازهای مختلف مهارت آموزی، اشتغال دانش بنیان، فناوری و اقتصاد دانش بنیان توجه شود. روسای دانشگاه ها گزارشی از فعالیتها و خروجی که باید تقدیر شود و موضوعی باشدکه باید امسال دنبال شود اگر به دنبال برنامه تحولی استان در این زمینه هستیم از هم اکنون باید برای سال بعد برنامه ریزی شود و هر ماه جلسات بررسی مشکلات پژوهشی برگزار شود .

خاکی نهاد با بیان اینکه از پژوهشگران آموزش و پرورش نیز می توان در برنامه ها استفاده کرد تاکید کرد: از پژوهشگران واقعی که خروجی داشته اند باید استفاده کرد. وی شان این جلسات را سیاستگذاری در مورد پژوهش استان دانست و خاطر نشان کرد: برای افزایش مهارت افزایی و کارآفرینی باید گام های اساسی برداشت تاجلسات خروجی لازم را داشته باشد. جانشین استاندار در ستاد هفته پژوهش و فناوری استان هرمزگان رفع فقر و بیکاری را دو موضوع مهم و مطالبه مردم ذکر کرد و تصریح کرد: با توجه به برنامه های در دست اقدام از جمله راه اندازی صنایع، پتروشیمی و نیروگاه ها در شرق هرمزگان، دانشگاه باید نسبت به تربیت نیروی انسانی برنامه ریزی لازم و نیازسنجی تامین نیروهای مورد نیاز را داشته باشد.

برنامه هفته پژوهش و فنآوری امسال از 12 تا 18 آذرماه برگزار  می شود . برگزاری جشنواره و نمایشگاه، تجلیل از برترین های پژوهش و فناورآوری از اهم این برنامه هاست . احکام پنج نفر از اعضا ستاد هفته پژوهش و فنآوری استان در این جلسه با امضای استاندار هرمزگان اعطا شد.

 

شماره خبر : ٣١٦٣٢
انتهای پیام.


خروج